Dodana: 9 czerwiec 2006 08:39

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:39

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Uroczyście obchodzono je w naszym regionie.

W Białymstoku obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się nabożeństwami w cerkwii pod wezwaniem Świętego Mikołaja i w katedrze. O godz. 12.30 odbył się apel przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku, gdzie wygłoszone zostały okolicznościowe wystąpienia i nastąpiło złożenie kwiatów.

Jak powiedział wojewoda podlaski Marek Strzaliński - "Oddajemy hołd bohaterom i szczególnym szacunkiem darzymy tych, którzy płacili cenę najwyższą i wobec nich mamy ogromny dług wdzięczności". "Ten dzień to nie tylko ukłon w przeszłość, ale też okazja, żeby rozsądnie spojrzeć we współczesność, żeby docenić walor niepodległej Ojczyzny" - dodał wiceprzewodniczący Sejmiku województwa podlaskiego - profesor Adam Czesław Dobroński - "Nie możemy zapominać o tej rocznicy, bo "Cud nad Wisłą był dniem chwały młodej Rzeczypospolitej " - podkreślił prezydent Białegostoku - Ryszard Tur

W Łomży uroczystości również rozpoczęły się mszą za Ojczyznę. W homilii biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej - Tadeusz Zawistowski powiedział, że "Naród polski przeciwstawił się w 1920 roku obłędnej ideologii, a Polacy walczyli przede wszystkim o dobra narodowe, o ocalenie całej cywilizacji zachodnioeuropejskiej". Po mszy uczestnicy przeszli na cmentarz komunalny, gdzie są mogiły żołnierzy poległych w wojnie 1920-go roku. Prezydent Łomży - Jerzy Brzeziński w imieniu wszystkich mieszkańców Łomży złożył hołd poległym obrońcom nie tylko Łomży, ale też całej Polski. "Za wolność, niepodległość, pokój - cześć i wieczna chwała" - dodał

Ciekawą formę obchodów Święta Wojska Polskiego przyjęto na Suwalszczyźnie. W Wigrach k/Suwałk pomiędzy godz. 14, a 17 odbyła się bowiem parada kawaleryjska. Uroczystości zorganizowano pod hasłem “Malowane dzieci”. Szwadron Kawalerii im. X Pułku Ułanów Litewskich dał pokaz jazdy konnej prezentując sprawność oraz urodę jeźdźców i wierzchowców.

Ponadto w klasztornym parlatorium obyła dyskusja “O dobrej i złej tadycji”, która rozpoczęła cały cykl spotkań Klubu Wigierskiego poświęconego “Pamięci i Tożsamości Polaków”. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych.

***
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 roku. Jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. 85 lat temu polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej na prawie 20 lat zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę od ataku bolszewików. W pamięci Polaków bitwa przetrwała jako "cud nad Wisłą". W nagły sposób odwróciła się sytuacja - przegrywająca do tej pory armia polska pobiła wojska atakujące stolicę, co w konsekwencji przyczyniło się do wygrania wojny. Stało się to praktycznie z dnia na dzień, w ciągu zaledwie kilkunastu godzin.

Radio Białystok
 

 


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook